logo

Neden İstanbul Kolejleri ?

NEDEN İSTANBUL KOLEJLERİ;

İstanbul kolejleri kurulduğu günden bu yana öğrencilerine başarı odaklı bir politika izlemektedir. Bunun yanı sıra öğrencinin sosyal hayatta ve eğitim hayatında yaşayacağı zorlukları aşarak kendi özgüvenini büyütme amacı gütmektedir.

SOSYALLEŞME NEDİR?

Sosyalleşme diğer bir adıyla bilinen toplumsallaşma bir bireyin bir kültürün parçası olmayı öğrenme süreci olarak tanımlayabiliriz. Sosyalleşme bireyin kişiliğinin oluşmasında önemli bir yere etken görevindedir. Sosyalleşme ancak bir başkasıyla iletişime geçildiğinde meydana gelmektedir. Peki sosyalleşme neden önemli bir yere sahiptir ? Sosyalleşme bir toplum içerisindeki tüm bireylerin çok benzer değerleri, normları ve inançların gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Sosyalleşme, yaşam boyu sürecek olan bir süreç olduğunu söyleyebiliriz. Ancak sosyalleşmenin ilk evreleri özellikle büyük öneme sahiptir. Sosyalleşme olmadan birey kendisine farklı fiziksel ve zihinsel engeller geliştirebileceğini söyleyebiliriz. Tam olarak bu sebeple bireyin yaşamının devamını da etkilecek olan önemli bir yaşam süreci şeklinde de tanımlayabiliriz.

İsteğe bağlı olarak bireyler sosyalleşmeyi kendi adına geliştirebilir. Genellikle içine kapanık olan bireylerin aksine dışa dönük ve sıcakkanlı insanlar, dışarı çıkmak, yeni insanlar tanımak konusunda daha az sorun yaşadıklarını görebiliyoruz. Ancak bu tip insanlarla tanışmak konusunda sosyalleşmelerine balta vuracak bazı yanlış davranışları olabilmektedir. Eğer sizde sıcakkanlı ve dışa dönük bir bireyseniz sosyalleşme esnasında sıkınıtılar yaşayabilirsiniz.

EĞİTİMDE SOSYALLEŞME FAKTÖRÜ

Sosyalleşmenin birey hayatındaki öneminin yanında eğitimde de büyük bir yere sahiptir. İstanbul kolejleri, Bireyin sosyalleşmesi konusunda en büyük etkenlerden biride diyebiliriz. İlk sosyalleşmenin ortamı ailenin yanında daha büyük kalabalıklara hitap eden okullar öğrencinin asıl sosyalleşme sürecine başlamaktadır. Eğitim sürecinde sosyalleşme ne kadar sağlıklı bir biçimde ilerlemesi gerekmektedir. İlerleyen yıllarda bunun etkisi oldukça fazla görülmektedir. Bir birey orta yaşlarında ne kadar dışa dönük ise okul hayatının ilk yıllarını o kadar sosyal geçirmiş demektir. Ya da birey ne kadar içine kapanıksa eğitim hayatının ilk yıllarında sosyal çevreye sahip olamadığını anlayabiliriz. İnsanı doğumdan ölümüne kadar devam edecek olan sosyalleşme etkeniyle beraber eğitimin ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu görebiliriz. Peki eğitim de sosyalleşme faktörünün ne gibi etkileri yer almaktadır ? Eğitim süreci inişli çıkışlı bir süreç olmasınında birçok arkadaş ortamının içerisinide girip çıkmamızı sağlamaktadır. Bulunan arkadaş ve sınıf ortamları içerisinde olumlu ve olumsuz birçok olaylarla karşımıza çıkmaktadır. Bunlar bireyin sosyalleşme konusunda olumsuz etkilemenin yanında olumlu da etkilemektedir. Eğitimde sosyalleşmenin en büyük etkeni aslında bireyin kendisinde bitmektedir. Gerekli özgüven, dil ve beden dilene sahip olduğu süreçte sosyalleşme konusunda etkilidir. Bir birey bu etkenlere dahip değilse sosyalleşme konusunda sıkıntı yaşabileceğini söyleyebiliriz.

Comments are closed.