logo

İstanbul Özel Anadolu Liseleri

Başarının temel ilk gereğinin motivasyon olduğunu söyleyebiliriz. Çalışmak, zeki olmak, özgüven ya da başka herhangi birşey başarının temel anahtarı olarak görmemeliyiz. Bunların hepsi motivasyonun kişi üzerinden birkaç sonuçtan ibarettir. Peki başarının temel anahtarı olarak gördüğümüz motivasyon nedir ?

Dünyanın en başarılı insanlarına göz atalım. Yola başladıklarında ellerinde hiç bir şey olmayan onlarca alim, devlet adamı ve düşünürden bahsetmekteyiz. Onlar için herşey çoğu zaman bir farkındalıkla başlamıştır. Bazıları atomu farketti, bazıları hücreleri, bazıları insanları ikna edebilmenin ayrıcalığın üzerinde durdu. Devamında ise motive olarak sonuca ulaşan yolda yürümeye başladılar. İnsanlara ne kadar çalıştıklarını değil yaptıklarına ne kadar inandıklarını göstermek çoğu zaman daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Başarının ortaya çıkması için motivasyonun en temel şart olduğunu bu örneklerle görüyoruz. Ancak motivasyonun ilk kuralı bireyin kendini yapabileceklerine ikna edebilmesi gerekmektedir. İstanbul Özel Anadolu Lisesi Ara hedeflerle ile her an heyecan yaratılarak motivasyon diri tutulması gerekir. Peki motivasyonun artırmanın yolları nelerdir ?

İlk olarak söyleyeceğimiz hikayesinizi yazmanızdır. Başarıyı elde etmeniz ve elde edikten sonra hayatınızın nasıl değişeceğini bir beyaz kağıda yazın bu sizi motive edecek en büyük etkenlerdendir. Bununla beraber hayal kurmakta eş değerdedir. Bilinç altınıza işlediğinizde size hedefin bir adım yaklaştığını görüceksiniz. Motive etmenin en büyük etkenlerinden biridir. Motiveyi sağlayacak bir diğer etken ise büyük düşünmenizdir. Büyük işleri yapabilmek için büyük düşünmeniz gerekir. böyelikle hem kapisetinizi aşmış olursunuz hem de kendi kendinizi motive etmiş olursunuz. Bir diğer motive edici etken ise kendinizi eğitimenize dayanır. Hayal etmek başarının ilk aşamasıdır. Devamında hayallerinizle doğru orantılı bir biçimde ders çalışmanız gerekmektedir. Kendinizi eğittikten sonra artık geri kalanında sonuçları beklemek olucak. Kendinizi eğitimenizle beraber kapasitenizi görmenizin yanında yapabilecekleriniz ile beraber motive olup daha çok çalıştığınızı görüceksiniz. Motive edici bir diğer etken olarak da düzenli olmayı söyleyebiliriz. Hedefinize veya başarıya giden yollarda yapacaklarınızı, uygulamalarınız bir düzen içerisinde olmanız sizin çalışmanızı ve başarıya yaklaşmanızı sağlayacaktır. Karışıklık içerisinde hiç bir birey çabalamak istemez. Düzenli olmanız çalışmanızı ve çalışma vermini artıracak en büyük etkenler arasında yer almaktadır. Bir diğer etken olarak ise çevrenize sizi motive edecek etkenleri yerleştirin. Misal olarak üniversiteye hazırlanan bir istanbul anadolu liseleri öğrencisisiniz. Hayal ettiğiniz bir üniversite hedeflediğiniz bir bölüm var. Bu üniversitenin bölümün isminizi yazdığınız kağıtları kitaplarınıza odanızın duvarına yapıştırın bu size hedefinizi her zaman hatırlatacak en büyük etkendir. Bu da ders çalışma motivasyonunuzu artıracak en büyük etkenler arasında yer almaktadır. Başarıya ulaşmada motive edecek olan bir diğer etken ise kendinize rol model bulmanızla olabilecek bir durumdur. İstediğiniz başarıya ulaşmış sizden yaşca büyük birini bulun. Bu kişi örnek almanız durumunda başarı yolunda nasıl motive olduğunuzu görüceksiniz. Bununla beraber başarı hikayelerini okuyun. Başarı adına ne gibi yol izlediklerini, nasıl çaba harcakdıklarını ve başarıya ulşatıkları anı görmek, okumak sizin daha çok heveslenmenizi ve çabalamanızı sağlayacaktır. En son etken olarak ise kendinizi ödüllendirmeyi söyleyebiliriz. Başarı yolunda attığınız adımlarda elde ettiğiniz başarı ile beraber kendinizi ödüllendirmeniz size en büyük motivasyon kaynağı olduğunu bilin.

Çalışma artı motivasyon eşittir başarı bunu hiç bir zaman unutmayın.

Comments are closed.