logo

İstanbul Kolejleri

Her ebeveyn çocuklarının iyi bir geleceğe sahip olmasının ister. İyi bir gelecek ise iyi bir eğitimin sonucunda gerçekleşebilecek bir durumdur. Günümüzde çocuğa iyi eğitim nasıl verilebilir ? Ne yazık ki devlet okullarında verilen eğitim yeterli gelmediğini söyleyebiliriz. Bunun en büyük göstergesi ise öğrencinin sınava hazırlandığı esnada okul derslerini yeterli bulmayıp dershanelere başvurmaktadır. Dershanelerde öğrenciler sınava hazırlanmanın yanında vakitlerinin çoğunu okul artı dershane ikilisinin arasında geçirmektedir. Verilen bu eğitimlerin sonrasında öğrencinin hakettiği başarıyı elde etmesi beklenilmektedir. Fakat eğitim hayatında bu ikili arasında öğrenci gidip gelirken hakettiği başarıyı elde edemeyebilir. Bu esnada öğrencilerin ve ebeveynlerin karşılarına büyük fırsat olarak özel okullar çıkmaktadır. Özel okullar öğrencinin hem kaliteli eğitim almasını sağlamaktadır hem de dershane artı okul trafiğinden kurtarmaktadır. İstanbul Özel okullar ; devlet okullarının yanında seçenek olarak ilkokul, ortaokul, lise içerisinde barındırarak devlet müfredatını içinde barındıran özel kuruluşlardır. Fakat özel okulları bu kadar tanımlamak yanlış olur. Özel okullar iyi bir geleceğin kapılarını öğrenciye açan en büyük etkenlerden biridir. Ve en büyük avantajı öğrenciyi dershane okul ikilisi arasından almaktadır. Özel okullar ders dışı yapılan etüt ve genel ders tekrarları ile öğrencinin maddi manevi harcamasını tek bir kuruma odaklamalarını sağlamaktadır. Bunun yanında normal ders saatleri verimli geçtiği için ek bir ders takviyesine ihtiyaç duymamaktadırlar. İstanbul Kolejlerini bu kadar avantajlı kılan etkenler nelerdir gelin inceleyelim.

* Özel okullarda sınıf sayısı her zaman az öğrenciden oluşmaktadır. Butik bir eğitim anlayışı ile beraber öğrencinin her dersten verimli bir şekilde ayrılmaları sağlanmaktadır.
* Devlet tarafından verilen kaynakların yanında kendi kurumlarına özel verilen konu anlatımlı ve soru bankaları ile beraber öğrencinin kaynak ihtiyacını gidermektedirler.
* Özel okullarda sınava hazırlanan öğrenci için düzenli olarak deneme sınavları uygulanmaktadır. Böylelikle öğrenci sınava hazırlandığı süreçte devamlı olarak kendini deneme ve bilgisini ölçme imkanı yakalamaktadır.
* Özel okullarında öğretmen kadrosu genellikle daha güçlüdür. Devlet okullarında otomatik atama ile gelen öğretmenlerin yanında kurum tarafından pek çok araştırma ve incelemenin ardından öğretmenler belirlenmektedir.
* Özel okullarda öğrencinin sadece akademik başarısı göz önünde bulundurulmaz. Kişisel gelişimlerine katkıda bulunucak etkinliklerde yer almaktadır.
* Özel okullarda öğrencinin nefes alabileceği vakit imkanları yer almaktadır. Yoğun ders programları arasında sıkışmış hatta sınav senesinden bunalmış olan öğrencileri spor alanları, resim atölyeleri, yüzme havuzları, müzik odaları gibi sayısız imkan sunmaktadır.
* Devlet okullarında öğrenciye psikolojik destek sadece rehberlik öğretmenleri tarafından sağlanmaktadır. Fakat özel okullarda eğitim koçluğu ve psikolojik danışmanlık gibi birçok destek yer almaktadır.
* Özel okullarda müfredat içinde boğulmuş derslerin yerine öğrencinin akademik başarısına katkı sağlayacak derslerin ağırlıkta olduğu bir program izlenmektedir.

Sıralanan maddelerden yola çıktığımızda özel okulların maddi manevi desteği ve iyi bir geleceğin kapılarını açması gözden kaçınılmaz bir gerçektir. Şimdi sıra sizde devlet okulu mu yoksa özel okul mu ?

Comments are closed.