logo

İstanbul kolej

İstanbul kolej bakımından ülkemizin en çok alternatif içeren şehridir. Nüfus olarak çok fazla olmasının yanı sıra eğitim amaçlı göçler için en çok tercih edilen şehir olmasının da bunda etkisi çok büyüktür. İstanbul’daki kolejler arasında isim olarak tüm ülkede bilinen, başarı sıralamalarında en üst derecelerde yer alan ve bu vesile ile hemen hepimizin az da olsa tanıdığı kurumlar bulunmaktadır. Tabi ki çeşitliliğin çok fazla olmasından kaynaklı olarak tercih yapmak biraz zor olabilir. Burada, tercih yaparken en çok değerlendirilen konulardan biri de; ulaşım açısından zorluk çekilmeyecek bir kurum olmasıdır. Bunun nedeni ise İstanbul’a hiç gelmemiş bireylerin bile bildiği İstanbul’un trafik karmaşasıdır.

Yani, burada tercih edilecek kolej; genellikle yakın çevrede yer alan ve İstanbulun en iyi kolejleri arasında sayılabilecek kurumlar arasında aranmaktadır. Bunu seçimleri olumsuz etkileyecek bir neden olarak düşünmemek gerekir. Çünkü İstanbul’un hemen her semtinde kaliteli İstanbul kolej seçenekleri yer almaktadır.   Bu da kaliteyi çok uzaklarda aramanız gerekmediği anlamına gelen bir avantajdır aslında.

İstanbul için kolej seçenekleri ne kadar fazlaysa, İstanbul kolej fiyatları da bir o kadar değişkendir. Aslında bu çok da normal bir durumdur. Sonuç olarak kolej ücretleri; sağlanan olanaklar, eğitim kalitesi, öğretmen kadrosu, eğitim verilen lokasyon gibi birçok özellikten etkilenmektedir. Çok yüksek rakamlar isteyen kurumlar olduğu gibi; İstanbul kolej ortalama fiyatları ile kıyaslandığında çok daha makul fiyatlar sunan kurumlar da bulunmaktadır. Bu anlamda, bireyler markalaşmış bir kolej seçmeyi planlıyorlarsa biraz daha yüksek ücretler ödemeyi göze almaları gerekmektedir. Çünkü hepimizin de bildiği gibi özellikle kolejler, kurslar, dershaneler gibi özel eğitim ve öğretim kurumları için marka değeri fiyatları yüksek oranda etkilemektedir. Kolej eğitimini daha uygun fiyatlara getirmek isteyen bireyler devlet tarafından özel okul teşvikine başvurabilir, bu sayede devletten alacakları bir miktar yardım ile eğitim giderlerini daha asgari seviyelere çekebilirler.

Ülkemiz genelinde olduğu gibi İstanbul ‘da da kolejler, nitelikli eğitim veren kurumlar olarak çokça tercih edilmektedir. Özellikle derslerin İngilizce olarak verilmesi ve kolejlerden mezun olan bireylerin bu dili etkin olarak kullanabilecek seviyeye gelmiş olması, kolejleri daha cazip hale getiren nedenlerin başında gelmektedir.

Comments are closed.